Uwielbiasz pomidory? To niewątpliwie jedne z najchętniej wybieranych produktów, które skutecznie urozmaicają codzienną diet, a przy tym pozytywnie wpływają na zdrowie oraz samopoczucie. Niezależnie od tego, jak wielkim wyzwaniem jest ich odpowiednie skategoryzowanie – czy rzeczywiście są owocami, czy może jednak warzywami, kuchnia bez nich straciłaby swój wyjątkowy smak. Mają szerokie zastosowanie i mogą być śmiało wykorzystywane do różnorodnych potraw – zarówno tych mięsnych, jak i jarskich. Często w przepisach pojawiają się nie tyle same świeże pomidory, co przetwory stworzone właśnie z nich, czyli słynna passata, pulpa i przecier. Rozwiewamy wątpliwości, czym one są i w jaki sposób się od siebie różnią, ponieważ wiele osób traktuje je jako swoje ekwiwalenty.
Pierwszym produktem, który bierzemy pod lupę, jest passata z pomidorów, czyli nic innego jak przecier powstający z właśnie z nich. Muszą być one posiekane i przecierane. W sklepach dostępne są różne warianty – ten podstawowy w swoim składzie ma wyłącznie pomidory, które wzbogacone są o niewielką ilość soli. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco urozmaicić ich smak, dodając czosnek, zioła czy oliwę. Warto wiedzieć, że obróbka termiczna passaty jest nieco dłuższa niż innych przetworów. Zanim będzie ona zapuszkowana, musi być gotowana przez odpowiednio długi czas. Passata pomidorowa świetnie nadaje się do sosów (zarówno do makaronu, jak i pizzy), a także do zapiekanek czy naszych rodzimych gołąbków.
Dla wielu osób wyzwaniem jest zrozumienie, czym w takim razie jest pulpa pomidorowa. To nic innego jak świeże pomidory, które są pozbawione nasion, obrane ze skórki i pokrojone w mniejsze lub większe kawałki. W tym przypadku istotną kwestią, która rozróżnia pulpę od innych przetworów jest fakt, że pomidory są nadal w kawałkach nawet po tym, jak zostają zapuszkowane. Z uwagi na to, produkt ten wykorzystuje się najczęściej w przypadku takich potraw, które wymagają rzeczywiście dłuższej obróbki termicznej. Mowa np. o gulaszu czy różnorodnych sosach. Choć w polskiej kuchni najczęściej sięga się po popularne koncentraty czy przeciery, to pulpa zyskuje na sporej sympatii, co wiąże się z zainteresowaniem włoską kulturą oraz gastronomią, gdzie pojawia się ona niezwykle często i jest wybierana do wielu potraw.
Co w takim przypadku rozróżnia przecier pomidorowy od koncentratu ? Szczególnie że często wyglądają one niemal identycznie, przez co sięgamy bez zastanowienia po dowolny produkt, nie mając na uwadze, że ma on inne zastosowanie. Otóż choć łączy je bardzo gładka konsystencja, w której nie da się w żaden sposób wyczuć kawałków pomidorów, to intensywność ich smaków jest znacznie inna. Koncentrat pomidorowy jest mocny oraz gęsty, co wynika ze sposobu jego przygotowania. Proces jest skomplikowany i czasochłonny, dlatego potrzeba czasu na odparowanie wody. Stąd też koncentrat nie jest wskazany do sosów, a jedynie jako wzmocnienie smaku. Z kolei przecier pomidorowy może z powodzeniem być wykorzystany jako baza do sosu.