Helicobacter pylori to bakteria bytująca w żołądkach dużej populacji. Wiele osób nawet nie ma nawet świadomości, że to zakażenie bakteryjne ich dotyczy. Często dowiadujemy się o tej bakterii przypadkowo, szukając przyczyn dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Sprawdź, jakie jest ryzyko zarażenia się tą bakterią i jakie są sposoby leczenia tego zakażenia.
Bakteria helicobacter pylori może bytować w żołądku przez bardzo długi czas bez jakichkolwiek objawów. Do zarażenia bardzo często dochodzi w dzieciństwie, chociaż nie oznacza to, że dorosłe osoby także się nie zarażą. Wyróżnia się także osoby, które nigdy nie dowiedzą się o tym drobnoustroju w ich żołądku. Niestety nie zawsze przedstawia się to tak dobrze i helicobacter pylorii może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym też do rozwoju nowotworu żołądka. Nieleczona bakteria może powodować:
Zdiagnozowanie helicobacter pylorii możliwe jest poprzez badanie kału, test oddechowy oraz test z wykorzystaniem wycinka pobranego z żołądka podczas gastroskopii. Istnieje też możliwość wykonania badania krwi, jednak nie jest to wiarygodne badanie.
Opinie na temat leczenia helicobacter pylorii są podzielone. Oczywiście w przypadku, gdy bakteria wywołuje dolegliwości m.in. stan zapalny śluzówki żołądka, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nawet gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, nie oznacza to, że w przyszłości nie rozwiną się problemy.
Zarówno w kwestii uniknięcia zarażenia bakterią helicobacter pylorii, jak i leczenia naturalnego ogromną rolę odgrywa dieta. Stosując dietę bogatą w warzywa i owoce, można zmniejszyć ryzyko zarażenia. Jak wygląda to w przypadku leczenia HP? Tutaj także warto zwrócić uwagę na dietę:
W leczeniu helicobacter pylori duże znaczenie, mają stosowane probiotyki i zioła.
Kiedyś na wiele schorzeń popularne było stosowanie naturalnych środków. Nasze babcie i prababcie znały mnóstwo skutecznych sposobów na wiele dolegliwości. W leczeniu helicobacter pylorii bardzo pomocny jest sok żurawinowy. Żurawina jest ważna nie tylko w leczeniu infekcji układu moczowego, z czego jest najbardziej znana. Sok żurawinowy jest bogaty w związki, które hamują osadzanie się bakterii na śluzówce żołądka. Ponadto sok ten działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz wspomaga leczenie wielu innych schorzeń.
Oprócz soku żurawinowego, warto sięgać też po inne owoce jagodowe, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co jest też pomocne w leczeniu bakterii helicobacter pylorii. Do owoców, które pomogą w leczeniu tej infekcji, zalicza się: maliny, borówkę amerykańską, jagody. Znajdziemy tutaj polifenowe oraz wiele związków wykazujących pozytywny wpływ na eliminację bakterii.
Osoby, u których wykryto helicobacter pylorii, mogą mieć różny przerost tej bakterii. To od tego czynnika, powinna być uzależniona konkretna metoda leczenia zakażenia HP. Zdarza się, że odpowiednio dopasowane kombinacje ziół, probiotyki, dieta i inne naturalne substancje stosowane w leczeniu helicobacter pylorii będą skuteczne.
Jest to najczęściej możliwe w sytuacji, gdy przerost bakterii nie jest duży. Zdarza się niestety, że w niektórych przypadkach, konieczne może być wdrożenie antybiotyków.
Należy mieć jednak świadomość tego, że antybiotyki stosowane w leczeniu helicobacter wykazują silne działanie na organizm człowieka, a ich przyjmowanie może wiązać się z wystąpieniem wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Ponadto antybiotyki nie zawsze są skuteczne.
Obecnie coraz częściej zdarza się, że bakteria uodpornia się na antybiotyki. Lekarze z reguły przepisują pacjentom ten sam schemat leczenia, zawierający te same antybiotyki bez zlecenia badania lekooporności tej bakterii. Częste stosowanie tych samych antybiotyków może spowodować, że bakteria się uodporni, przez co leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.