Większa świadomość konsumentów w dzisiejszych czasach sprawia, że zwracają oni sporą uwagę na to, jaki jest termin spożycia danego produktu. Jednocześnie dbają oni także o to, jak długo można trzymać otwarty już produkt w lodówce. Podpowiadamy, jakie są fakty i mity związane z tym tematem. Czy przeterminowany sok można wypić i termin ważności ma rzeczywiście znaczenie?
Niezależnie od tego, z jakim produktem mamy do czynienia – z sokiem, jogurtem czy ciastkami – producent jest zobowiązany do zawarcia informacji na jego opakowaniu, która będzie mówić o terminie jego przydatności. Warto jednak pamiętać, że sformułowania te mogą się różnić między sobą i tym samym oznaczać zupełnie co innego. W grę wchodzą takie określenia jak: “Należy spożyć do”, “Należy spożyć przed końcem” i “Najlepiej spożyć przed końcem”. Jednocześnie istotna jest kwestia tego, jak długo można spożywać dany produkt po jego otwarciu.
Pierwsze wspomniane przez nas sformułowanie mówi konkretnie o tym, do jakiego dnia, miesiąca, roku, a niekiedy nawet godziny, dany produkt musi być spożyty. Po wskazanym terminie absolutnie nie można go wykorzystywać – nawet jeśli będzie szczelnie zapakowany i przechowywany w odpowiednich warunkach. Pozostałe dwa zwroty zwiększają nieco możliwości. Oznaczają one datę minimalnej trwałości danego produktu, która jednocześnie może ulec wydłużeniu, jeśli produkt przechowujemy w odpowiedni sposób. Jednak nie dotyczy to każdego produktu. W przypadku soków naturalnych należy sprawdzić, czy nie mają one pleśni, czy ich kolor, smak bądź zapach nie wskazują na popsucie.
Czas, kiedy sok owocowy jest przydatny do spożycia, wynika z kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj oraz jego skład. Nie da się ukryć, że te naturalne soki, które zawierają wyłącznie owoce i naturalne cukry pochodzące właśnie z nich, są bardziej podatne na zepsucie. Soki z dodatkiem konserwantów bądź sztucznych cukrów są bardziej trwałe, jednak nie da się ukryć – ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie jest raczej wątpliwy. Dlatego bardzo ważne jest, by zapoznać się z tym, co producent danego soku umieszcza na jego etykiecie. Ważność produktu może się wahać w znaczący sposób – np. mniej trwałe będą cytrusy, jeśli zestawimy je z sokiem żurawinowym. Termin przydatności dotyczy zarówno zamkniętych produktów, jak i otwartych. Najczęściej wynosi on od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Podpowiadamy, co robić, aby przedłużyć ważność ulubionych soków owocowych.
Jedną z najważniejszych kwestii, które musimy mieć na uwadze, chcąc przedłużyć termin przydatności soków owocowych, jest kwestia ich przechowywania. Muszą nie być trzymane w ciemnym, chłodnym miejscu. Doskonale sprawdzą się do tego spiżarnie, szafki oddalone od piekarnika czy kuchenki, które łączą się z wysoką temperaturą. Niektórzy przechowują takie produkty w garażach czy piwnicach. To świetne rozwiązanie, szczególnie gdy decydujemy się na zakup większej ilości soków. Jeśli już otwieramy sok, musimy zadbać o to, by znajdował się on w pojemniku szczelnie zamkniętym (np. butelce z zakrętką), co uniemożliwi przedostanie się do wewnątrz zanieczyszczeń czy wilgoci. Ponadto sok musi znajdować się w lodówce.
🎉 ODBIERZ RABAT AŻ 25 ZŁ WPISUJĄC W KOSZYKU KOD: ZDROWIE25 🎉
PRZY ZAKUPACH ZA MIN. 199 ZŁ
🚚 DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ 🚚