Jabłka to jeden z najpopularniejszych owoców w Polsce, po który chętnie sięgają zarówno dorośli, jak i dzieci. O tym, że są smaczne, nie trzeba nawet przekonywać. Rozmaite odmiany pozwalają na znalezienie dla siebie idealnego gatunku, który słodyczą czy kruchością odpowie na nasze oczekiwania. Jednak dlaczego tak naprawdę warto włączyć jabłka do swojej codziennej diety? To zdrowa przekąska, która ma nam do zaoferowania bardzo wiele.
Niezależnie od tego, po jaką odmianę jabłek sięgniemy, możemy mieć pewność, że wybieramy niskokaloryczny owco, który jest bogaty w wartościowe dla nas składniki odżywcze. To źródło sporej ilości witamin, błonnika oraz minerałów. Wystarczy zjeść jedno jabłko dzienne czy wypić sok z niego, aby skutecznie wspomóc pracę swojego organizmu. Przede wszystkim surowe owoce wzmacniają układ nerwowy oraz krążenia, a także zmniejszają obrzęki nóg (mają działanie moczopędne) i wspierają pracę wątroby. Zawierają w sobie mnóstwo błonnika, który obniża poziom złego cholesterolu. Choć jabłka mają kwaskowaty smak, odkwaszają organizm, ponieważ w swoim składzie mają spore ilości żelaza oraz potasu.
Ciekawostką jest to, że medycyna ludowa uważa, że jedzenie tartych jabłek znacząco zmniejsza reumatyzm. Z kolei gotowane w postaci musu pomagają w trakcie leczenia choroby wrzodowej i biegunek. Jak widać, właściwości jabłek są ogromne i warto je włączać do codziennej diety jak i sok jabłkowy naturalny. W końcu trzeba pamiętać o tym, by każdego dnia spożywać 5 porcji warzyw oraz owoców. Co Ty na to, aby wśród nich znalazło się miejsce właśnie na polskie smaczne jabłka bez konserwantów? Zjadaj je ze skórką, która zawiera sporo witamin i ciesz się świetnym samopoczuciem.
Odchudzasz się i nie wiesz, jakie przekąski wybierać w ciągu dnia, aby odpowiednio się nasycić, dostarczyć organizmowi tego, co ważne i jednocześnie wesprzeć dietę? Błonnik zawarty w jabłkach zwiększa ilość dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym. Te znajdujące się w jelicie grubym skuteczne usprawniają trawienie oraz przemianę materii. Dodatkowo przeciwdziałają zaparciom. Owoce zawierają także sporo florydzyny, która hamuje transport glukozy w układzie pokarmowym. Jest to ważne w przypadku osób walczących z otyłością oraz cukrzycą. Składnik ten zwiększa też gęstość kości. Z kolei kwas ursolowy przyspiesza spalanie kalorii.
Jabłka nadają się do jedzenia w różnej postaci. Przede wszystkim warto sięgać po surowe owoce, zjadając je razem ze skórką, która ma najwięcej wartości odżywczych. Poza tym samo żucie i gryzienie jest korzystne dla wzmocnienia dziąseł i zwiększenia produkcji śliny, która z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy. Jednak jeśli nie lubisz surowych jabłek albo próbujesz przekonać do nich swoje dziecko, aby wybierało zdrowe przekąski, możesz sięgnąć po soki przecierowe bez cukru i konserwantów, smoothie z dodatkiem jabłek, musy i przeciery owocowe. Pieczone jabłka są świetnym deserem. W piekarniku możesz przygotować z nich również smaczne chipsy. Warto dodawać je do owsianek, jaglanek czy ryżu, a także jogurtów, tworząc apetyczne śniadania, podwieczorki i desery.