Stres oksydacyjny jest coraz częściej pojawiającym się problemem, który diagnozuje mnóstwo lekarzy. Uznają oni go za jedną z chorób cywilizacyjnych obecnego wieku. Dochodzi do niego wtedy, gdy w organizmie zaburzona jest równowaga pomiędzy antyoksydantami a utleniaczami. Pojawiają się wtedy wolne rodniki, które występujące w dużych ilościach przyczyniają się do rozwoju wielu chorób – m.in. tych nowotworowych. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest i jak można go skutecznie opanować, aby zadbać odpowiednio o organizm.
Stres oksydacyjny pojawia się wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi w ludzkim organizmie, kiedy to poziom wolnych rodników tlenowych nie odpowiada temu dotyczącemu antyoksydantów, które są niezwykle ważnymi przeciwutleniaczami w naszym ciele. Wolne rodniki są bowiem efektem procesu oddychania – to utleniacze uwalniane z części cząsteczce tlenu. W związku z tym niemożliwe jest ich całkowite usunięcie. Niestety, gdy jest ich zbyt dużo, doprowadzają do dezintegracji oraz uszkodzenia komórek w organizmie.
Stąd tak ważne są przeciwutleniacze, znane także pod nazwą antyoksydantów. Są one wyposażone w dodatkowy elektron oddawany wolnym rodnikom, by zadbać o stan równowagi w ciele. Do stresu oksydacyjnego dochodzi wtedy, gdy zaburzony jest ten stan, a aktywność antyoksydantów rośnie, powodując stany chorobowe. Gdy w organizmie jest zbyt mało przeciwutleniaczy, wolne rodniki mogą szybko i skutecznie szkodzić każdej cząsteczce organizmu. Atakują one białka, tłuszcze czy DNA komórek. Stąd ważna jest profilaktyka i dbanie o zdrowie, ponieważ skutki stresu są niezwykle poważne.
Warto rozpocząć od małych kroków i włączyć do swojej codziennej diety produkty, które wspierają nasze samopoczucie i są bogate w niezbędne składniki – witaminy, minerały i właśnie antyoksydanty. Sięgnij po naturalne smoothie – Smoofit Antystres, by w smaczny sposób zadbać o równowagę w ciele. Szczególnie że dziś stres oksydacyjny staje się chorobą cywilizacyjną. Wynika ze złej diety, spożywania wysoko przetworzonych produktów, palenia papierosów, ciągłego stresu, zanieczyszczonego powietrza i braku aktywności fizycznej bądź jej nadmiaru oraz zbyt dużej ekspozycji na słońce. Z uwagi na to, że z wiekiem spada produkcja antyoksydantów i organizm w słabszy sposób broni się przed wolnymi rodnikami, warto wprowadzić pozytywne zdrowe nawyki od razu.
Samo leczenie stresu oksydacyjnego to najczęściej eliminowanie czynników, które go powodują i zwiększanie produkcji przeciwutleniaczy. To, co można samodzielnie zrobić, to rezygnacja z używek, zadbanie o ruch, regularne nawadnianie się i przede wszystkim odpowiednia dieta. To właśnie ona pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych antyoksydantów. Dlatego ważne jest, by była ona zbilansowana i bogata w karotenoidy, polifenole i witaminy A, C, E.
Niestety stres oksydacyjny nie daje jednoznacznych symptomów, które od razu mogą nas niepokoić i kierować do lekarza. Najczęściej są one dość niejasne i często można je z łatwością przypisać do różnorodnych chorób bądź infekcji. Dlatego prócz profilaktyki ważna jest także czujność. Jeśli zauważasz, że Twoje samopoczucie jest słabsze, reaguj jak najszybciej. Stres oksydacyjny często ujawnia się w senności, osłabieniu, bólami mięśni czy stawów, przewlekłym bólem głowy, problemami trawiennym, wysypką czy nawet stanami zapalnymi. Warto regularnie się badać – możliwe jest nawet sprawdzanie poziomu antyoksydantów i wolnych rodników w organizmie.
🎅🏼 🎁 ODBIERZ PREZENT ŚWIĄTECZNY PRZY ZAKUPACH OD 199 ZŁ 🎅🏼🎁
🍊 SŁODKIE MANDARYNKI W SUPER CENIE - ZAMÓW TERAZ! 🍊
🚚 DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ 🚚