Czy wiesz, że cukier cukrowi nie jest w żaden sposób równy? Ma to ogromne znaczenie, szczególnie gdy chcemy ograniczyć jego ilość w diecie, dbamy o linię bądź mamy różnorodne problemy ze zdrowiem i musimy w przemyślany sposób dobierać składniki jadłospisu. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje cukrów oraz jak wpływają one na nasz organizm. Wszystko po to, by znaleźć umiar i czuć się dobrze każdego dnia.
Fruktoza nazywana jest cukrem owocowym, ponieważ źródłem jej naturalnego występowania są właśnie owoce, a dodatkowo także miód i nektar kwiatów. Jest znacznie słodsza niż sacharoza, choć ma taką samą kaloryczność, a przy tym niższy indeks glikemiczny. Wizualnie bardzo mocno przypomina glukozę, mimo że jej budowa chemiczna wygląda zupełnie inaczej. Fruktoza dostarcza bardzo przyswajalną energię, która uwalnia się do krwiobiegu powoli i dzięki temu wystarcza na długo.
Samo spożywanie jej wyłącznie w naturalnej postaci nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, jednak warto mieć na uwadze, że dziś przemysł spożywczy wykorzystuje ją na skalę masową niestety w przetworzonej formie – w połączeniu z glukozą, otrzymując syrop glukozowo-fruktozowy. To jeden z najpowszechniej stosowanych środków słodzących chętnie wybieranych przez producentów żywności. Dlatego dobrą praktyką jest sprawdzanie składów produktów, które spożywamy każdego dnia, minimalizując ryzyko sięgania po wspomniany syrop, a tym samym zwiększając w swojej diecie ilość przyjmowanych owoców i warzyw, które mają zdecydowanie dobroczynny wpływ na samopoczucie.
Jeśli chodzi o fruktozę naturalnie występującą w owocach i warzywach, to możemy znaleźć naprawdę wiele jej źródeł, które są smaczne, pożywne i mają mnóstwo właściwości sprzyjających naszemu zdrowiu. Pośród owoców zawierających dużą ilość fruktozy mamy przede wszystkim pyszne jabłka, gruszki, figi, śliwki, pomarańcze, banany, lukrecję, grejpfruty czy rodzynki. To składnik, który zawierają także znane i lubiane warzywa, po które często sięgamy, ubogacając swoją dietę. Fruktoza jest w szparagach, porze, cykorii, dyni, papryce, karczochach, cebuli, burakach czy białej kapuście. Produkty te znajdziesz nie tylko w świeżej postaci, ale także w formie soków czy smoothie owocowe, które możesz mieć zawsze pod ręką.
Bardzo wiele produktów spożywczych jest słodzonych sacharozą. To nic innego jak naukowa nazwa cukru stołowego. W Polsce pozyskuje się ją z buraków cukrowych, a w innych częściach świata z trzciny cukrowej. Jest ona naturalnym węglowodanem, który również można znaleźć w warzywach i owocach czy nawet zbożach. Przede wszystkim występuje ona w mandarynkach, ananasach, morelach, fasoli, groszku oraz kukurydzy. Dziś jednak sacharozę można znaleźć na masową skalę w produktach przetworzonych jak konserwy, napoje gazowane i słodzone, lody, płatki śniadaniowe. Na co dzień znajdziemy ją właśnie tam i niestety ma ona szkodliwe działanie. Spożywanie sacharozy w takiej postaci aktywuje w mózgu obszary tożsame z tymi reagującymi na spożywanie narkotyków. W efekcie sacharoza uzależnia, a energia, którą dostarcza w szybkim tempie, równie dynamicznie spada.
🎉 ODBIERZ RABAT AŻ 25 ZŁ WPISUJĄC W KOSZYKU KOD: ZDROWIE25 🎉
PRZY ZAKUPACH ZA MIN. 199 ZŁ
🚚 DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ 🚚