Choć nazwa “flawonoidy” może brzmieć dla wielu osób w sposób nieco tajemniczy, to tak naprawdę mamy z nią styczność niemal każdego dnia. Te związki bioaktywne występują w bardzo wielu rozmaitych warzywach czy owocach – także w tych, które znajdują się w naszych sokach przecierowych. Ich główną funkcją jest nadawanie roślin barwy, jednak na tym nie kończy się lista ich zadań. Przede wszystkim są one świetnym antyutleniaczem, działają przeciwzapalnie, antynowotworowo i detoksykująco. Dlatego ważne jest, aby zadbać o ich obecność w codziennym jadłospisie, by jak najlepiej wykorzystać potencjał, jaki w sobie zawierają.
Flawonoidy to ogromna grupa naturalnych związków, które mają złożoną strukturę polifenolową. Mają one pochodzenie roślinne, a za sprawą ich rozbudowanego szkieletu ulegają rozmaitym modyfikacjom. W efekcie dziś do flawonoidów zalicza się około 10 tysięcy związków i wcale nie oznacza to, że więcej nie będzie. Ich liczba bardzo sukcesywnie rośnie. Te roślinne związki wyróżniają się bardzo silnym działaniem antyoksydacyjnym. Można je znaleźć zarówno w owocach, jak i warzywach czy nawet ziołach. Z uwagi na fakt, że związki te różnią się między sobą budową, dziś można wyróżnić takie grupy jak: flawonony, flawanole, flawony, izoflawony, flawonole i antocyjany.
Flawonoidy nadają roślin odcień, ponieważ są one barwnikami. Odpowiadają za różne kolory – począwszy od żółci w cytrusach po granat w jagodach. Jednak prócz tego, że zabarwiają rośliny, mają bardzo wiele innych funkcji, które mają działanie prozdrowotne. Przede wszystkim chronią je przed promieniowaniem UV, szkodnikami, grzybami, regulują wzrost roślin i reakcje enzymatyczne. Ich szerokie działanie jest poparte licznymi badaniami. Także w kontekście działania prozdrowotnego na nasz organizm.
Dzięki temu, że flawonoidy są bardzo powszechnym związkiem w kontekście roślin, możemy je znaleźć w wielu pokarmach, po które sięgamy każdego dnia. Warto mieć na uwadze, że im więcej flawonoidów w naszej diecie, tym lepiej dla organizmu. Najwięcej tych cennych składników znajdziesz przede wszystkim w żywności, jaka nie jest poddana obróbce termicznej czy długiemu przechowywaniu. Głównym składnikiem w polskiej diecie są przede wszystkim owoce takie jak: jabłka, cytrusy, winogrona, czarne porzeczki oraz jagody. Ponadto warzywa, pośród których wymienia się cebulę, paprykę, pomidory i brokuły. Warto jeść ich jak najwięcej, ponieważ zgodnie z badaniami Polacy przyjmują je codziennie w niewielkiej ilości – wyłącznie 1 grama. Możesz śmiało wybrać soki przecierowe czy smoothie, które w składzie mają te ważne związki roślinne. To sposób na zwiększenie flawonoidów w diecie i zadbanie o organizm od środka.
Dlaczego flawonoidy są takie ważne? Przede wszystkim mają one zastosowanie w terapii rozmaitych schorzeń i profilaktyce. Związki te wyróżniają się silnym działaniem przeciwutleniającym, a także przeciwnowotworowy. Niektóre z flawonoidów dodatkowo wspierają skuteczność leków stosowanych podczas chemioterapii. Warto skonsultować to z lekarzem, by dowiedzieć się, w jaki sposób można dodatkowo wzmocnić organizm i proces leczenia. Flawonoidy cechują się także działaniem przeciwzapalnym oraz antyalergiczny. Wszystko za sprawą choćby kwercetyny. Co ciekawe, związki są często wykorzystywane w przypadku łagodzenia objawów menopauzy. To bezpieczne rozwiązanie będące zamiennikiem dla terapii hormonalnej. Przy tym według badań flawonoidy wspierają w leczeniu cukrzycy, mają działanie moczopędne, są składnikami terapii przeciwwirusowych i opóźniają szereg procesów starzenia. To naturalna recepta na zdrowie.