Wstajesz rano z płaskim brzuchem, jednak już po śniadaniu zaczynasz odczuwać nieprzyjemne wzdęcia? Czujesz się przez to niekomfortowo i niekiedy musisz unikać ulubionych ubrań? Wzdęcia to dosyć często występujący problem. Przyczyn tej nieprawidłowości może być naprawdę wiele, a za niektórymi z nich, mogą stać poważniejsze choroby. Dowiedz się, jakie są przyczyny wzdęć, jak można sobie z nimi poradzić i kiedy wskazana jest wizyta u specjalisty?
Wzdęcia to nadmierne powstawanie gazów w jelitach. Stan ten najczęściej objawia się powiększonym obwodem brzucha, dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem w jamie brzusznej, bulgotaniem i nadmiernym oddawaniem gazów. Problem jest najbardziej odczuwany prze kobiety, zwłaszcza te szczupłe. Odstający brzuszek nie prezentuje się zbyt dobrze, a nawet może powiększyć się on do bardzo pokaźnych rozmiarów, przypominając brzuch ciążowy.
Oczywiście pojawienie się wzdęć może być całkowicie normalnym zjawiskiem, jednak zdarza się też, że może stać za tym poważniejsza przyczyna. Problem ten może pojawiać się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku. Często wzdęcia u dzieci są wskazaniem do dalszej diagnostyki, celem znalezienia przyczyny tego stanu.
Przyczynami wzdęć może być wiele czynników, tj.:
Jak widać przyczyn wzdęć jest naprawdę wiele. Znalezienie przyczyny tego stanu czasami może być bardzo trudne. Co więcej, cały proces związany z diagnostyką, ograniczeniami w diecie, przykrymi dolegliwościami i wizytami u specjalistów, może niekorzystnie wpływać na samopoczucie i zniechęcać do dalszych działań. Na szczęście w większości przypadków istnieją sposoby na eliminację wzdęć. Niekiedy wystarczą proste zmiany, aby każdego dnia czuć się dobrze, lekko i cieszyć ładną figurą bez odstającego brzuszka.
Nie zawsze jesteśmy w stanie określić, co dokładnie powoduje u nas wzdęcia. Z tego też powodu odwiedzamy lekarzy. Konkretne badania, jakie zostaną zlecone, zależą od indywidualnej sytuacji i problemu pacjenta. Lekarz może zlecić morfologię, dzięki której oceni też funkcjonowanie podstawowych narządów wewnętrznych np. wątroby, trzustki. Do innych badań, zalicza się: badanie na krew utajoną, kalprolaktynę, testy na SIBO, testy na nietolerancje fruktozy i laktozy, testy alergiczne – panel pokarmowy, badanie na celiakie, USG jamy brzusznej. Bardziej zaawansowane badania wiążące się z większą ingerencją to kolonoskopia, gastroskopia.
Jeżeli towarzyszą Ci wzdęcia, jednak nie wiesz, co jest tego przyczyną, a dodatkowo pojawią się inne dolegliwości nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Jak już zostało to wspomniane przyczyną może być błahy problem, jednak może być to także objaw poważnej choroby.
W łagodzeniu wzdęć może pomóc nam wiele środków naturalnych oraz leków. Nie zapominajmy tu również o zmianach w diecie i unikaniu tego, co może nam szkodzić.
W łagodzeniu wzdęć może pomóc:
Jeżeli dotychczasowe metody stosowane przez Ciebie zawiodły, pomocne mogą okazać się leki przepisane przez lekarza. Jeśli dolegliwości nie mijają nie próbuj w dalszym ciągu leczyć się sam. Tutaj potrzebne jest już wsparcie specjalisty.