Kreatynina to jedno z częstych badań wykonywanych w laboratoriach. Wskazaniem do wykonania tego badania mogą być zaplanowane inne badania np. TK z kontrastem, przeprowadzone zabiegi, czy cukrzyca u osób, u których przeprowadzane są dializy. Kreatynina ma ważne znaczenie dla organizmu, a dokładniej nerek. Zdarza się, że poziom kreatyniny nie jest w normie i może być ona podwyższona. Jak można skutecznie obniżyć poziom tego związku i czy można zrobić to samodzielnie?
Kreatynina jest ważnym związkiem azotowym tuż obok mocznika. Powstaje ona w wyniku przemiany materii u człowieka. Jest to bardzo ważny marker pracy nerek, pozwalający ocenić prawidłowość funkcjonowania tego narządu. Wskazania do sprawdzenia stężenia kreatyniny mogą być różne. Niekiedy dowiadujemy się o niewłaściwym wyniku przypadkowo, gdy badanie miało służyć wykonaniu innych badań.
Poziom kreatyniny może różnić się od siebie w zależności od wieku, płci, czy masy ciała. Wpływ ma też styl życia i stosowanie używek, takich jak papierosy. U osób zdrowych ilość kreatyniny wydalanej w ciągu dnia jest na stałym poziomie. Przyczyną nieprawidłowego poziomu kreatyniny może być naprawdę błahy problem, ale zdarza się też, że zwiastuje to poważniejszą chorobę.
Nieprawidłowe wyniki zawsze budzą w nas niepokój. Jest to normalne, w końcu chodzi tu o nasze zdrowie. Warto jednak wiedzieć, że pewne nieprawidłowości mogą wynikać też z naszych codziennych nawyków. Do przyczyn zbyt wysokiej kreatyniny, zalicza się:
Jeżeli kreatynina będzie podwyższona, należy z wynikiem udać się do lekarza, aby ten ocenił sytuację i ewentualnie skierował pacjenta na dalsze badania bądź zalecił wdrożenie pewnych zmian w życiu.
Podwyższeniu kreatyniny mogą towarzyszyć pewne dolegliwości. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie powiązać dolegliwości z ich przyczyną, dlatego niezbędne jest tu przeprowadzenie badań zleconych przez lekarza. Do objawów podwyższonej kreatyniny najczęściej zaliczamy:
Nie należy bagatelizować żadnych z tych objawów. Tylko badania diagnostyczne mogą pomóc w znalezieniu przyczyny złego samopoczucia.
Niekiedy poziom kreatyniny możemy obniżyć samodzielnie poprzez wprowadzenie pewnych zmian w naszym codziennym życiu. Działania te są ważne, aby zadbać o swoje zdrowie i uniknąć lub pozbyć się przykrych dolegliwości. Należy wiedzieć, że sposób obniżenia kreatyniny, musi być dopasowany do przyczyny, odpowiadającej za jej zwiększenie. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie antybiotykami (podczas infekcji), a także hospitalizacja pacjenta. Jeżeli jednak mamy do czynienia z odwodnieniem, ale też chcemy poprawić funkcjonowanie nerek, co obniży poziom kreatyniny, warto wdrożyć pewne zmiany, takie jak:
Zdrowe nawyki pozwolą jeszcze lepiej zadbać o zdrowie i kondycję organizmu. Jest to ważne dla każdego z nas, gdyż przekłada się to na komfort i długość życia. Jeżeli u danego pacjenta został stwierdzony zbyt wysoki poziom kreatyniny, trzeba kontrolować ilość tego związku w organizmie, wykonując regularnie badania.
🍅 SUPER PROMOCJA - SOK ZE ŚWIEŻYCH POLSKICH POMIDORÓW - 79,99 zł za CAŁY BOX! 🍅
ZAMÓW TERAZ 🫐 ŚWIEŻE BORÓWKI I CZERWONE PORZECZKI 🫐
🚚 DARMOWA DOSTAWA OD 199 ZŁ 🚚