Regularnie uprawiasz sport lub nieregularnie wykonujesz treningi? A może od dłuższego czasu już nie ćwiczyłeś i po wykonanym treningu masz zakwasy? Bez względu na to, czy ćwiczysz regularnie, czy też zdarza Ci się robić to sporadycznie, możesz mieć zakwasy. Poznaj skuteczne sposoby na radzenie sobie z zakwasami po treningu i dowiedz się, jaką rolę odgrywają tutaj soki.
Zakwasy pomimo tego, że pojawiają się po treningu i nie są symptomem żadnej poważnej choroby, mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Poruszenie się z zakwasami jest utrudnione, a samopoczucie może ulec pogorszeniu. Dlaczego powstają zakwasy? Wiele osób wiąże powstawanie zakwasów z wytwarzaniem kwasu mlekowego, jednak nie jest on ostatecznie odpowiedzialny za ból po treningu. Zakwasy to zespół opóźnionego bólu po wysiłku.
Dolegliwości bólowe pojawiają się w ciągu 12-48 godzin po nadmiernym wysiłku. Zakwasy powstają w sytuacji, gdy nasz trening jest naprawdę wymagający. Wykonywanie ćwiczeń, takich jak: przysiady, brzuszki, czy podciąganie się na drążku, może prowadzić do zakwasów. Takie dolegliwości mogą trwać od 4 do nawet 7 dni. Czas występowania tych dolegliwości uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju treningu oraz jego intensywności. Duży wpływ ma też to, czy często wykonujesz trening, czy też zdarza Ci się to rzadko.
Nie zapominaj zatem o działaniach, które możesz podjąć w związku ze skróceniem czasu, przez jaki będziesz zmagać się z zakwasami. Czy trening na zakwasy to dobre rozwiązanie? Z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, że na zakwasy najlepszy jest trening. Czy faktycznie tak jest? Przeciążone i osłabione mięśnie, nie powinny być jeszcze bardziej obciążane. Niestety dodatkowy trening, nie pomoże szybciej pozbyć się zakwasów, a wręcz przeciwnie sprawi, że dolegliwości nie ustąpią tak szybko.
Jeżeli pojawią się u Ciebie zakwasy po treningu, a jak już wiesz nie jest zalecany dodatkowy trening, sprawdź, jakie masz możliwości, jeżeli chodzi o pozbycie się zakwasów. Do zabiegów, które cechują się dużą skutecznością w eliminacji zakwasów jest masaż. Dzięki temu możesz rozluźnić mięśnie i usprawnić przepływ krwi. Ból się wtedy zmniejsza, dzięki czemu Ty nie odczuwasz tak intensywnego bólu. Masaż powinien być przeprowadzany przez doświadczonego masażystę, który wie, jak szybko i skutecznie pozbyć się zakwasów.
Kolejną możliwością, która również okazuje się skuteczna to zimna kąpiel, ciepłe okłady, ale też nawodnienie organizmu. Oczywiście można stosować również niesteroidowe leki przeciwzapalne i suplementy diety, jednak wyróżnia się tu inne bardziej przyjazne dla organizmu metody.
Czy wiesz, że na zakwasy dobre są również soki? Może wydawać się to niemożliwe, ale picie odpowiednich soków, pozwala zmniejszyć ból spowodowany zakwasami. Jednym z polecanych soków jest sok wiśniowy, mający działanie przeciwzapalne, a także zawierający dużo flawonoidów. Dobrym wyborem jest również sok pomidorowy, który również ma korzystne działanie i pomaga w walce z zakwasami. Wybierając jednak soki, musisz zwracać uwagę na ich naturalność. Nie mogą być to soki rozcieńczone z wodą i z wieloma zbędnymi dodatkami, w tym także cukrem. Muszą być to naturalne soki, które bogate są w witaminy i inne ważne dla organizmu związki.
Zakwasy pojawiają się po intensywnym wysiłku, ale czy zawsze mamy z nimi do czynienia po treningu? U osób, które regularnie trenują, a same ćwiczenia nie są zbyt wymagające, wystąpienie zakwasów jest mało prawdopodobne.
Nie każdy trening, musi więc kończyć zakwasami. Pamiętaj, aby poszczególne ćwiczenia były dopasowane do Twoich możliwości i przede wszystkim tego, jak często trenujesz. Nie nadwyrężaj mięśni, gdyż możesz dojść do etapu, kiedy te zakwasy się u Ciebie pojawią.
🎅🏼 🎁 ODBIERZ PREZENT ŚWIĄTECZNY PRZY ZAKUPACH OD 199 ZŁ 🎅🏼🎁
🍊 SŁODKIE MANDARYNKI W SUPER CENIE - ZAMÓW TERAZ! 🍊
🚚 DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ 🚚