Stan zapalny to dosyć powszechny problem występujący w organizmie człowieka. Jest to odpowiedź organizmu na negatywne czynniki, które go atakują. Problem ten może przebiegać w sposób dla nas niezauważalny, zwłaszcza na samym początku, ale może powodować również wiele nieprzyjemnych dolegliwości, głównie w zaawansowanych stadiach. Sprawdź zatem, co powoduje stan zapalny, jakie dolegliwości mu towarzyszą i jakie wyróżniamy skuteczne działania profilaktyczne?
Wyróżniamy wiele przyczyn powstawania stanu zapalnego. Czasem rozwój tego problemu nie jest zależny od nas, ale zdarza się także, że to my sami przyczyniamy się do jego rozwoju. Za stan zapalny mogą odpowiadać bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby, ale też różnego rodzaju urazy mechaniczne, takie jak oparzenia, czy zranienia.
Nie są to jedyne czynniki powodujące taki stan. Osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia, stosując niewłaściwą dietę, w której skład wchodzą cukry proste, smażone potrawy, wysoko przetworzone produkty, tłuszcze, czerwone mięso, alkohol również są narażone na rozwój stanu zapalnego w organizmie.
W wyniku działania niekorzystnych czynników komórki organizmu zaczynają się bronić w konsekwencji czego, dochodzi właśnie do rozwoju stanu zapalnego. Najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie, czy w naszym organizmie rozwinął się stan zapalny są badania krwi CRP oraz OB.
Każdy może odczuwać inne symptomy stanu zapalnego. Dzieje się tak, ponieważ duży wpływ na to, jak będzie objawiać się taki stan uzależnione jest od czynnika, jaki go powoduje oraz etapu zaawansowania. Najczęściej jednak stanom zapalnym towarzyszy:
– ból – niekiedy pojawiający się w stawach lub mięśniach,
– bóle głowy,
– zaczerwienienie, obrzęk,
– zmęczenie,
– wyższa temperatura,
– podwyższone ciśnienie,
– zaburzenia nastroju,
– depresja, lęki,
– utrata masy ciała, bądź przybieranie na wadze.
Często towarzyszące przez jakiś czas gorsze samopoczucie skłania nas do szukania jego przyczyny. Nierzadko stoi za tym właśnie stan zapalny, który nieleczony można prowadzić do znacznie poważniejszych problemów lub przerodzić się w stan przewlekły.
Chroniczny stan zapalny prowadzi to rozwoju cukrzycy, zapalenia mięśnia sercowego, nadciśnienia, udaru mózgu i wielu innych chorób, ale też, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.
Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym stanem zdrowia, ale również, zależy Ci na naprawdę dobrym samopoczuciu, koniecznie musisz pamiętać o profilaktyce. Działania profilaktyczne mają za zadanie zapobiegać rozwojowi chorób i innym negatywnym stanom w organizmie.
Pierwszym i najważniejszym elementem jest tutaj zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta. To, co jemy na co dzień, przekłada się na kondycję organizmu. W Twoim jadłospisie muszą znaleźć się owoce, warzywa, ryby, produkty pełnoziarniste, oleje (te zdrowe), orzechy. Niezwykle istotne jest też to, co pijemy. Warto wybierać tutaj sok ananasowy, zawierający bromelainę, posiadającą właściwości przeciwzapalne. Możesz sięgnąć tu również po sok wiśniowy, sok z borówki amerykańskiej, czy sok malinowy. Soki te chronią nie tylko przed stanem zapalnym, lecz także niedoborem witamin i innych ważnych składników odżywczych.
Kupując soki, trzeba zwrócić uwagę na jego skład. Żeby móc w pełni korzystać z właściwości prozdrowotnych soków, należy wybierać te w 100% naturalne bez żadnych dodatków. Muszą być to soki niezawierające cukrów, bez dodatku wody, czy innych niekorzystnych dla zdrowia substancji. Soki to świetny dodatek do naszej diety, dlatego warto zastąpić nimi napoje gazowane i sklepowe soki zawierające wspomniane już wcześniej duże ilości cukrów.
🎉 ODBIERZ RABAT AŻ 25 ZŁ WPISUJĄC W KOSZYKU KOD: ZDROWIE25 🎉
PRZY ZAKUPACH ZA MIN. 199 ZŁ
🚚 DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ 🚚