Winogrona to doskonale znane w Polsce owoce, które skupione są w gronach i zachwycają swoim niezwykle słodkim smakiem. Zarówno te białe, jak i czerwone stanowią źródło mnóstwa witamin i składników mineralnych, co było doceniane już wiele tysięcy lat temu. To właśnie wtedy starożytne ludy korzystały z winogron, by poradzić sobie z chorobami układu pokarmowego czy by skutecznie wygoić rozmaite rany. Warto wiedzieć, jak sok z winogron działa na nasze zdrowie i samopoczucie, a przy tym wiedzieć, ile mają kalorii, ponieważ to może być dość istotne dla osób będących na diecie czy cierpiących na cukrzycę.
Zacznijmy od tego, że winogrona można określić owocami wysokokalorycznymi. Warto mieć to na uwadze, jeśli planujemy zrzucenie zbędnych kilogramów i zadbanie o sylwetkę, ponieważ ich nadmiar w diecie może utrudnić osiągnięcie oczekiwanego efektu. W 100 gramach winogron jasnych można znaleźć aż 69 kcal, natomiast w przypadku tych ciemnych to niewiele mniej, bo 67 kcal. Nie da się ukryć, że to dość spory wynik.
Przy tym winogrona mają bardzo mało błonnika w swoim składzie, ponieważ jego obecność to około 1 gram na 100 gramów owoców. Są one niskobiałkowe (0,72 gramy białka), a zawartość cukrów prostych to około 17,4 gramów. Czerwone odmiany owoców oraz czarne mają sporo związków flawonoidów, które mają działanie przeciwutleniające. Sok winogronowy działa antynowotworowo i wspierają pracę serca. Zaś w pestkach winogron są taniny, które korzystnie wpływają na układ krwionośny.
Zarówno w przypadku wartości odżywczych czy kalorii, jak i indeksu glikemicznego winogron, uzyskany wynik może się różnić w zależności od wybieranej odmiany. Nie są to jednak zbyt duże różnice. Dziś w Europie najczęściej sięga się po owoce z odmiany Thompson Seedless, której wartość indeksu glikemicznego wnosi 49. Co ciekawe, choć klasyfikuje on winogrona do produktów o niskim IG, choć liczba ta wskazuje już na górną granicę normy. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że z uwagi na dużą zawartość cukrów prostych, lepiej spożywać te owoce z umiarem. Szczególnie w przypadku osób, które mają problem z gospodarką węglowodanową.
Soki z winogron mają bardzo pozytywny wpływ na dobroczynne działanie dla całego organizmu. Walory zdrowotne winogrona wynikają z obecności flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym. Można je znaleźć głównie w skórkach oraz pestkach tych owoców. Najwięcej związków zawartych jest w odmianach ciemnych. Tutaj trzeba podkreślić, że to właśnie one – flawonoidy – powstrzymają działanie wolnych rodników, dzięki czemu mają działanie antynowotworowe.
Ponadto są one odpowiedzialne za wspieranie pracy układu sercowo-naczyniowego. To one wspierają wzrost poziomu tego dobrego cholesterolu – HDL, a przy tym hamowanie utleniania się złego – LDL. Co ciekawe, badania pokazują, że winogrona korzystnie wpływają również w profilaktyce cukrzycy czy zespołu metabolicznego. Mają one również sporo melaniny, czyli pigmentu, który determinuje kolor oczu, skóry oraz włosów i chroni przed promieniowaniem słonecznym.