Jeśli jesteś w trakcie chemioterapii, musisz zadbać o to, by regularne uzupełniać płyny w organizmie. Leczenie to zmusza nerki oraz wątrobę do z metabolizowania nowych dla nas związków, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień. Dlatego też wiele osób cierpi na nudności czy wymioty, traci siły, ma problemu z jedzeniem czy brak energii. Kiedy dopuścimy do odwodnienia, wtedy substancje dostarczane podczas chemioterapii mogą sprawić, że jeszcze dotkliwiej odczujemy dolegliwości wynikające z leczenia. Zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i dostarczaj mu niezbędnych witamin i minerałów, aby wzmocnić siebie od środka i poczuć lepiej. Sok z winogron oraz winogrona usuwają z organizmu wolne rodniki i działają antyrakowo.
Z racji tego, że osoby chorujące na nowotwór i przyjmujące chemioterapię powinny spożywać każdego dnia bardzo dużą ilość płynów (około 3 litry w ciągu doby), warto zadbać o różnorodność tego, po co się sięga. Oprócz wody mineralnej są też inne możliwości, które na pewno przypadną do gustu osobom, które nie mają wyrobionego nawyku sięgania po szklankę wody. Na liście produktów, które można pić podczas leczenia, znajdują się napary z nagietka, zielonej czy czarnej (ale słabej) herbaty. Najlepszym wyborem jest jednak sięganie po soki naturalne, pozbawione konserwantów i sztucznych dodatków. Soki są doskonałym wyborem, ponieważ zawierają mnóstwo składników odżywczych. Należy je pić nieco rozwodnione, najlepiej szklankę w ciągu doby.
Z racji tego, że dieta w trakcie chemioterapii powinna być nakierowana na wzmacnianie układu odpornościowego oraz oczyszczenie ciała, warto sięgać po produkty warzywne i owocowe, w których znajdują się antyoksydanty. Świetny wyborem będzie sok jabłkowy, który pozwala przywrócić organizmowi równowagę. Pamiętaj, aby nie kupować napojów w kartonie, które mogą wchodzić w reakcje z lekami, są przetworzone, a owoce w nich zawarte pochodzą z upraw pełnych chemii. Swoją dietę urozmaicisz także sokami malinowymi. Mają one wysoki poziom kwasu elagowego, który zapobiega powstawaniu raka, a także zmniejsza liczbę guzów wątroby i płuc. Maliny to doskonały owoc wspierający leczenie nowotworów.
Pamiętaj, że picie jest niezwykle ważne w trakcie chemioterapii. O ile, jeśli borykasz się z brakiem apetytu, to możesz zrezygnować z posiłku, o tyle nie możesz pomijać sięgania po wodę. Jeśli nie masz wyrobionego nawyku sięgania po nią, zacznij nad nim pracować i nawadniać się w solidny sposób jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii. Dzięki temu przyzwyczaisz się do picia wody, która odgrywa ogromną rolę zarówno w trakcie leczenia, jak i rekonwalescencji. Wspomaga ona dochodzenie do formy i poprawę samopoczucia po przyjętej chemii.
Na samo leczenie warto zadbać ze sobą bidon, który można uzupełniać. Jeśli masz problem z przyzwyczajeniem się do wypijania sporej ilości płynów, możesz dodać do butelki coś, co poprawi smak wody – np. sok z cytryny, kawałek imbiru czy domowej roboty sok z malin. Pij ją często, małymi łykami.
Miej na uwadze, że nie wszystko, co masz w zwyczaju pić czy jeść, możesz przyjmować w trakcie chemioterapii. Przede wszystkim, jeśli cierpisz na raka przełyku, trzustki lub wątroby, musisz zrezygnować z wody gazowanej. Niezależnie od rodzaju nowotworu, nie spożywaj granatów oraz grejpfrutów ani soków powstałych z tych owoców – niestety wchodzą one w niepożądane reakcje z lekami. Każdą wątpliwość związaną z dietą warto skonsultować z lekarzem prowadzącym, by mieć pewność, że to, co jemy i pijemy, w żaden sposób nam nie zaszkodzi.
🎉 ODBIERZ RABAT AŻ 25 ZŁ WPISUJĄC W KOSZYKU KOD: ZDROWIE25 🎉
PRZY ZAKUPACH ZA MIN. 199 ZŁ
🚚 DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ 🚚