Odwiedzając sklep, nigdy nie wiesz, na co się zdecydować – czy lepszym wyborem będzie sok, czy może jednak napój bądź nektar? Warto wyjaśnić, jakie są główne różnice między nimi, aby dokonywać jak najbardziej świadomych decyzji zakupowych. Wyłącznie w taki sposób jesteśmy w stanie zadbać o dobre i zdrowe nawyki, które pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.
Pojęcie soków owocowych jest dość szerokie, bo w tej grupie można znaleźć ich kilka rodzajów, które znacząco różnią się między sobą. Zgodnie z regulacjami prawnymi, aby coś uznać za sok, należy spełnić kilka warunków. To przede wszystkim wyroby zdolne do fermentacji, ale jednocześnie niefermentowane. Można je uzyskać z jednego lub więcej gatunków owoców – świeżych bądź słodzonych, jakie są zdrowe i dojrzałe, mają smak, zapach i barwę. W taki sposób soki określa definicja. Dziś na rynku można znaleźć kilka typów. Przede wszystkim te najczęściej dostępne w sklepach to soki wyprodukowane na bazie zagęszczonych soków owocowych – wtedy też w ich składzie znajduje się dodatek wody, niekiedy cukru.
Jednak soki nie mogą w żaden sposób zawierać barwników czy aromatów, a ich wszystkie właściwości muszą wynikać z naturalnych cech. W ich składzie nie można także umieszczać żadnych konserwantów czy substancji, jakie poprawią ich konsystencję czy skład. Jednym z najlepszych wyborów – co do właściwości zdrowotnych i odżywczych – jest postawienie na soki przecierowe. Powstają one w 100% z samych owoców, dzięki czemu mamy pewność, że wybieramy to, co jest dla nas najlepsze.
Kolejnym wyborem, jaki na nas czeka na półkach sklepowych, jest sięgniecie po nektar. To nic innego jak sok rozcieńczony z wodą albo przecierem. Możliwe jest również skorzystanie z obu składników do rozcieńczenia. Do nektaru można również dodać cukier – w tym przypadku dopuszczalna jest większa jego ilość niż przy sokach owocowych. Jednocześnie nektar może zawierać rozmaite substancje zakwaszające bądź słodzące. Jeśli na butelce znajduje się napis “Bez dodatku cukru”, warto zapoznać się dokładnie ze składem i upewnić, czy przypadkiem nektar nie ma słodzików.
Sięgając po nektar, warto mieć na uwadze, że jego smak czy barwa są w pełni uwarunkowane naturalnymi składnikami i cechami owoców, z jakich są wyprodukowane. Regulacje prawne konkretnie określają, jaka jest minimalna ilość wsadu owocowego. Wartości te są różne w zależności od wybieranych owoców:
W tym przypadku także w składzie nie może być żadnych barwników czy konserwantów.
Napoje owocowe to grupa, która najbardziej różni się od soków czy nektarów. To nic grupa napojów bez alkoholu, jakie powstają na bazie soków. W przypadku ich składu nie ma tak konkretnych wymogów, jakie musi przestrzegać każdy producent. Napoje owocowe mają niższy udział składników owocowych – to najczęściej od 3 do 5% owoców. Niekiedy może być on nieco wyższy, a czasem po prostu zerowy. W napojach mogą być substancje dodatkowe – barwniki zarówno sztuczne, jak i naturalne, a także konserwanty, aromaty czy substancje słodzące.