Kupując warzywa czy owoce w sklepach bądź na straganach, zastanawiasz się nad stopniem ich dojrzałości? Czy masz świadomość tego, że często przynoszone do domu produkty są nadal niedojrzałe i będą dojrzewać w Twoim domu? Tak dzieje się w przypadku lubianych i często wybieranych jabłek bądź bananów. Dojrzewają one przez długi czas po zerwaniu, dlatego nazywa się je owocami klimakterycznymi. Jeśli to termin zupełnie dla Ciebie nowy, wyjaśniamy tę kwestię w naszym artykule.
Choć wiele osób wie o tym, że niektóre owoce dojrzewają nawet po okresie zbiorów, to nie każdy słyszał o czymś takim, jak owoce klimakteryczne. To właśnie fachowy termin dotyczący tego typu owoców. Niektóre z nich dojrzewają nawet po zbiorach, wielokrotnie docierając już do sklepu czy nawet domu konsumenta. Dzięki autokatalitycznej produkcji etylenu możliwa jest kontynuacja cyklu dojrzewania tak, jakby owoc znajdował się nadal w roślinie. To wspomniany właśnie etylen odpowiada za proces dojrzewania.
Niektóre owoce produkują odpowiednią ilość etylenu jeszcze podczas wzrostu w roślinie. Dlatego po zebraniu są one w stanie wytwarzać potrzebny im etylen, pomimo że nie pobierają już składników odżywczych bezpośrednio z rośliny, z jakiej pochodzą. To zjawisko jest bardzo powszechne i jesteśmy jego świadkiem często w naszych domach. W końcu typowym przykładem na owoce klimakterycznymi są znane i lubiane pomidory. Zbiory odbywają się jeszcze na długi czas przed ich dojrzeniem, dzięki czemu możemy przez długi czas cieszyć się znakomitym smakiem pomidorów. Oprócz nich owocami klimakterycznymi są mango, awokado, banany, brzoskwinie czy gruszki. Nie musisz się obawiać, że kupisz zbyt twarde owoce i nie będą Ci one smakowały, ponieważ dojrzeją.
Taka wiedza na temat grup owoców i warzyw i tego, które z nich są klimakteryczne, a które nie, jest bardzo przydatna w życiu codziennym, ale także w handlu detalicznym i hurtowym oraz w przypadku osób zajmujących się transportem czy ich uprawą. Taka znajomość tematu jest pomocna w dobraniu odpowiedniego sposobu przechowywania i transportu. W końcu nie bez przyczyny banany są zrywane na długo przed osiągnięciem przez nie dojrzałości konsumpcyjnej. Są zrywane jeszcze jako zielone, niedojrzałe okazy – w przeciwnym razie trafiłyby do konsumenta już czarne.
Jak zatem należy się obchodzić z owocami klimakterycznymi w warunkach domowych? Najlepiej trzymać je w temperaturze pokojowej. Jeśli chcesz, aby dojrzały szybciej, wtedy warto położyć je w cieplejszym miejscu. Staną się miękkie i słodkie. Z kolei chłodzenie ich jest pomocne w spowalnianiu procesu dojrzewania. Ważne jest, aby nie przechowywać owoców klimakterycznych wraz z nieklimakterycznymi. Może to doprowadzić do gnicia owoców już dojrzałych.
W ten sposób łatwo wyjaśnić, czym są owoce nieklimakteryczne. Mowa o tych wszystkich gatunkach, które muszą zostać w roślinie dłużej, aby osiągnąć rzeczywiście dojrzałość i gotowość do konsumpcji. Po usunięciu ich z rośliny nie będą dojrzewać, zmieniać smaku bądź swojej miękkości. W tym przypadku najwyższa jakość danych owoców jest w momencie zbiorów. Pośród nich znajdują się znane i lubiane winogrona, pomarańcze, borówki, truskawki, maliny czy wiśnie. Aby spowolnić ich psucie, należy je trzymać w lodówce, a po umyciu i rozkrojeniu zjeść natychmiastowo bądź w schłodzić w lodówce w ciągu 2 godzin.
🎅🏼 🎁 ODBIERZ PREZENT ŚWIĄTECZNY PRZY ZAKUPACH OD 199 ZŁ 🎅🏼🎁
🍊 SŁODKIE MANDARYNKI W SUPER CENIE - ZAMÓW TERAZ! 🍊
🚚 DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ 🚚