Niedobór żelaza jest bardzo groźny niezależnie od tego, jakiej jest się płci i ile ma się lat. Choć najczęściej cierpią z tego powodu kobiety, które długo i intensywnie miesiączkują, to problem niedoborów i anemii nie jest obcy również mężczyznom. Warto przyjrzeć się swojej diecie, aby mieć pewność, że jest ona zbilansowana i obfituje w niezbędne składniki, które zawierają żelazo. Można je znaleźć m.in. w naturalnych sokach pełnych witamin, minerałów i przede wszystkim doskonałego smaku.
Niedobór żelaza nazywany jest anemią bądź niedokrwistością. Pojawia się on wtedy, gdy we krwi spada poziom czerwonych krwinek, jakie odpowiadają za rozprowadzanie tlenu po organizmie. Gdy problem jest bardzo nasilony, łatwo dostrzec jego objawy, ponieważ mocno odbijają się one na życiu codziennym i funkcjonowaniu. Przede wszystkim niedobór żelaza najczęściej ukazuje się poprzez chroniczne zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu, bladość skóry, spadek koncentracji. Oczywiście nie są to objawy jednoznacznie wskazujące na anemię i należy wybrać się do lekarza, aby mieć pewność, że to właśnie z nią mamy do czynienia.
Anemia wynika z niedoboru witaminy B12, żelaza oraz kwasu foliowego i często wynika ze złej diety, jadłospisu ubogiego w mikroelementy, spożywania produktów, które utrudniają wchłanianie żelaza czy zbyt intensywnego uprawia sportu. Aby uregulować poziom żelaza we krwi, warto rozpocząć od zmian w diecie, a jeśli jest taka konieczność, to dodatkowo suplementować się zalecanymi przez lekarza środkami.
Niedobory żelaza można szybko uzupełnić, zwiększając ilość czerwonego mięsa w jadłospisie. Także wegetarianie znajdą coś dla siebie, ponieważ dieta roślinna również obfituje w produkty bogate w ten minerał. Niestety jednocześnie trzeba pamiętać, że włókno, jakie zawarte jest w produktach roślinnych, często utrudnia proces wchłaniania żelaza. Dlatego warto postawić na zdrowe i naturalne soki, które zawierają w swoim składzie 100% warzyw i owoców bogatych w żelazo. Przy tym usuwają one nadmiar włókna ograniczającego przyswajanie minerału.
Zatem, jakie soki będą prawdziwym bogactwem żelaza i są wskazane przy walce z anemią i nie tylko? Przede wszystkim największym źródłem minerału są natka pietruszki, marchew, buraki czerwone, brokuł, gruszki, winogrona, bazylia oraz mięta. Można z nich skomponować naprawdę ciekawe soki, które będą apetyczną przekąską w ciągu dnia, nasycą i uzupełnią braki ważnych składników odżywczych. Jednak to nie koniec możliwości. Żelazo można znaleźć również w szpinaku i innych warzywa liściowych. Tutaj trzeba mieć tylko na uwadze fakt, że niestety zawierają one również polifenole, czyli substancje, które utrudniają wchłanianie żelaza. Jest na to sposób – wystarczy dodawać nieco cytryny mającej w składzie kwasek cytrynowy eliminujący działanie polifenoli.
Ponadto warto sięgać po soki z owoców sezonowych. Sporo ilości żelaza można znaleźć w truskawkach, morelach, śliwkach, wiśniach, jagodach i malinach. To naturalna słodycz, która przypadnie każdemu do gustu. Najlepszy metabolizm żelaza przypada na rano, dlatego butelka naturalnego soku z warzyw czy owoców wypita na pusty żołądek może okazać się świetnym rozwiązaniem w skutecznej walce z niedoborem żelaza.
🎉 ODBIERZ RABAT AŻ 25 ZŁ WPISUJĄC W KOSZYKU KOD: ZDROWIE25 🎉
PRZY ZAKUPACH ZA MIN. 199 ZŁ
🚚 DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ 🚚