Szybkie tempo życia i nadmiar obowiązków sprawiają, że coraz więcej osób nie ma czasu na zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę. Dlatego niemal niemożliwe staje się zadbanie o to, aby w jadłospisie znalazło się 5 porcji warzyw i owoców. Rozwiązaniem stają się soki, które można mieć zawsze pod ręką. To prosty sposób na dostarczenie organizmowi witamin. Wokół nich krąży jednak sporo mitów. Szczególnie, jeśli chodzi o pasteryzację. Wyjaśniamy, na czym ona polega i rozwiewamy wątpliwości.
Dziś zakup soków owocowych czy warzywnych nie stanowi większego problemu, ponieważ możemy je znaleźć w większości sklepów stacjonarnych czy wirtualnych. Butelkowane soki mają tyle samo wartości odżywczych, co świeże soki, a proces pasteryzacji wcale nie wpływa negatywnie na ich jakość. Pasteryzacja jest znana już od ponad 150 lat i od tego czasu uznawana jest za bardzo prostą i skuteczną metodę konserwacji żywności. Metodę tę wykorzystujemy także w warunkach domowych, przygotowując dżemy, soki lub inne przetwory na zimę. To dzięki pasteryzacji możemy cieszyć się półkami pełnymi produktów spożywczych, które są na wyciągnięcie ręki przez wiele miesięcy, dzięki wydłużeniu ich daty ważności. Nie jest to w żaden sposób proces szkodliwy, a wręcz przeciwnie – zabija obecne w soku mikroorganizmy, czyniąc go bezpiecznym do spożycia. Dzięki nowoczesnej technologii, w porównaniu z procesem domowym, skutecznie zminimalizowana jest utrata witamin i innych cennych wartości odżywczych.
Pasteryzacja polega na podgrzewaniu produktu do temperatury od 72°C do maksymalnie 100°C. Następnym krokiem jest bardzo szybkie schłodzenie produktu w sterylnie przygotowanym opakowaniu. W przypadku soków Lifeberry są to szklane ekologiczne butelki, przyjazne dla środowiska. Dzięki temu procesowi, sok jest chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych oraz przed szkodliwymi drobnoustrojami. Zatem produkt jest jak najbardziej bezpieczny.
“Soki pasteryzowane są niezdrowe” to powszechnie panujący mit, który sprawia, że wiele osób nie docenia tego, jak pozytywnie wpływają one na nasze samopoczucie. Dlatego warto rozwiać te wątpliwości i wyjaśnić, że pasteryzacja nie jest w żaden sposób szkodliwa. Szczególnie, że polskie prawo zakazuje dodawania do soków sztucznych barwników, cukru czy konserwantów. Jedyny sposób dopuszczalnej konserwacji to właśnie pasteryzacja. Ten proces niszczy wyłącznie enzymy oraz drobnoustroje, które spowodowałyby popsucie soku. Wszelkie składniki odżywcze zawarte w owocach czy warzywach pozostaną obecne. Pasteryzacja nie pozbawia ich błonnika, minerałów, węglowodanów czy witamin. Dodatkowo nie ma ona żadnego wpływu na kolor, zapach czy smak, jaki ma sok. Dlatego jest to proces bezpieczny i nieszkodliwy dla naszego organizmu.
Ponadto, naturalna obróbka cieplna w postaci pasteryzacji niszczy groźne dla płodu i matki bakterie, dlatego specjaliści sugerują, by kobiety w ciąży wybierały produkty pasteryzowane. Jest to też bardzo cenna informacja dla osób z wrażliwym układem pokarmowym lub problemami żołądkowo-jelitowymi. Bezpieczniejszym wyborem dla tych osób będzie sok pasteryzowany niż np. jednodniowy lub bezpośrednio wyciskany, ze względu na pewność, że w butelce nie znajdują się groźne dla zdrowia drobnoustroje.
Kolejnym mitem, który krąży i sprawia, że wiele osób nie uznaje soków pasteryzowanych za zdrowe, jest argument mówiący o tym, że są one pozbawione witamin. Wynikałoby to z faktu, że soki są podgrzewane do wysokich temperatur, a następnie chłodzone. Zdaniem niektórych w wyniku podwyższania temperatury, wszystkie wartości odżywcze wyparowują. W efekcie sok nie ma w składzie niczego zdrowego, a wyłącznie cukier i konserwanty. Jest to jednak 100% mit, któremu warto zaprzeczyć.
Pasteryzacja jest wykonywana w przemyślany sposób, odpowiednio dobierając czas poświęcany na ten proces, jak i temperaturę podgrzewania. Wszystko jest dopasowane w indywidualny sposób, mając na uwadze, z jakimi warzywami bądź owocami mamy do czynienia. Dzięki współczesnym rozwiązaniom pasteryzacja minimalnie redukuje utratę składników sprzyjających zdrowiu. Pasteryzowane soki nadal są bogate w witaminy, mikro- oraz makroelementy, a także sole mineralne. To bezpieczne rozwiązanie, co wpływa na jego powszechność. Dziś pasteryzacji poddawane są różnorodne produkty – także alkohole, mleko czy mięso bądź wędliny.